آیا شما مانند موتور قطار کوچک معروف کتاب کلاسیک کودکان هستید ("من فکر می کنم می توانم، فکر می کنم می توانم!") یا به توانایی های خود برای قیام و غلبه بر مشکلاتی که زندگی سر راه شما قرار می دهد شک دارید؟
خودکارآمدی چیست؟
خودکارآمدی باور فرد به توانایی خود برای موفقیت در یک موقعیت خاص است. روانشناس آلبرت باندورا این باورها را به عنوان عوامل تعیین کننده نحوه تفکر، رفتار و احساس افراد توصیف کرد.  
خودکارآمدی نه تنها می تواند در احساس شما نسبت به خودتان، بلکه در دستیابی یا عدم موفقیت شما به اهداف زندگی نقش داشته باشد. مفهوم خودکارآمدی در نظریه شناختی اجتماعی آلبرت بندورا ، که بر نقش یادگیری مشاهده ای ، تجربه اجتماعی و  جبر متقابل  در شکل گیری شخصیت تأکید می کند  ، مرکزی است  .
به گفته بندورا، خودکارآمدی بخشی از سیستم خود است که از نگرش ها، توانایی ها و مهارت های شناختی فرد تشکیل شده است. این سیستم نقش عمده ای در نحوه درک ما از موقعیت ها و نحوه رفتار ما در پاسخ به موقعیت های مختلف دارد. خودکارآمدی بخش اساسی این خود سیستم است.
مروری بر خودکارآمدی
به گفته  آلبرت بندورا ، خودکارآمدی عبارت است از "اعتقاد به توانایی های خود برای سازماندهی و اجرای دوره های عمل مورد نیاز برای مدیریت موقعیت های آینده." خودکارآمدی اعتقاد فرد به توانایی خود برای موفقیت در یک موقعیت خاص است. بندورا این باورها را به عنوان عوامل تعیین کننده نحوه تفکر، رفتار و احساس افراد توصیف کرد.
از زمانی که بندورا مقاله مهم خود را در سال  977 با عنوان "خودکارآمدی: به سوی یک نظریه متحد کننده تغییر رفتار" منتشر کرد، این موضوع به یکی از موضوعات مورد مطالعه در روانشناسی تبدیل شده است. چرا خودکارآمدی به یک موضوع مهم در میان روانشناسان و مربیان تبدیل شده است؟
همانطور که بندورا و سایر محققان نشان داده‌اند، خودکارآمدی می‌تواند بر همه چیز از حالت‌های روان‌شناختی گرفته تا رفتار و انگیزه تأثیر بگذارد.
باور ما به توانایی خودمان برای موفقیت در نحوه فکر کردن، نحوه عمل و احساس ما نسبت به جایگاه خود در جهان نقش دارد.
خودکارآمدی همچنین تعیین می‌کند که چه اهدافی را برای دنبال کردن انتخاب می‌کنیم، چگونه برای دستیابی به آن اهداف پیش می‌رویم و چگونه بر عملکرد خود تأمل می‌کنیم.
نقش خودکارآمدی
تقریباً همه افراد می‌توانند اهدافی را که می‌خواهند به آنها برسانند، چیزهایی را که دوست دارند  تغییر دهند و چیزهایی را که دوست دارند به دست آورند، شناسایی کنند. با این حال، اکثر مردم همچنین می‌دانند که اجرای این برنامه‌ها چندان ساده نیست. بندورا و دیگران دریافته‌اند که خودکارآمدی یک فرد نقش عمده‌ای در نحوه برخورد با اهداف، وظایف و چالش‌ها دارد.
افراد دارای حس خودکارآمدی قوی:
علاقه عمیق‌تری به فعالیت‌هایی که در آن شرکت می‌کنند ایجاد کنید
احساس تعهد قوی‌تری نسبت به علایق و فعالیت‌های خود ایجاد کنید
به سرعت از شکست ها و ناامیدی ها بهبود پیدا کنید
مشکلات چالش برانگیز را به عنوان وظایفی که باید بر آنها تسلط پیدا کنید، مشاهده کنید
افراد با حس خودکارآمدی ضعیف:
از کارهای چالش برانگیز خودداری کنید
باور داشته باشید که وظایف و موقعیت های دشوار فراتر از توانایی آنهاست
روی شکست های شخصی و نتایج منفی تمرکز کنید
به سرعت اعتماد به نفس خود را نسبت به توانایی های شخصی از دست بدهید.


پیشینه داخلی و خارجی جدید سال جاری:
دارد
منابع فارسی:
دارد
منابع لاتین:
دارد
نوع فایل:
Word قابل ویرایش
تعداد صفحه:
21 صفحه


کد فایل : 21116